Seventh Dimension: Of Hope & Ordeals
Samozaložba
Datum izida: 21. 6. 2024
Dolžina albuma: 61.28 min
Produkcija: Seventh Dimension
Zvrst: Progressive Metal
Ocena: 9.0/10
Seventh Dimension so švedski progresivnometalski kvintet iz Stockholma, ki deluje od leta 2009 dalje in je v letošnjem juniju izdal še svoj peti studijski album »Of Hope & Ordeals«. Posebnost tega albuma je v tem, da je to prvi album z novim pevcem Markusom Tälthom, ki je zamenjal predhodnika Nica Lauritsena. »Of Hope & Ordeals« je tako po treh letih nasledil predhodnika »Black Sky« (2021). Seventh Dimension albumi izhajajo v nekakšnem presledku treh let, kar je nekakšen kreativni standard skupine, ki garantira artistično kredibilnost ustvarjenih kompozicij. Tri leta torej. Od ideje do realizacije.
Ljubitelji Dream Theater špure dobrodošli doma. Seventh Dimension lahko okarakteriziramo kot skupino, ki sodi v val skupin močnega navdihovanja nad standardi, ki so jih v prvi polovici devetdesetih postavili torej Dream Theater. A je prednost besede ‘progresivno’ v rahlosti samega ‘kalupa’ ustvarjalno izrazne formule, kot ga pozna sam žanr progresivnega metala. In to je seveda zelo dobro. Seventh Dimension so, ne glede na občutno navdihovanje nad ameriškimi prvaki progresivnega metala, svoja glasbena štorija.
Kompozicije so dobro podkovane s sledljivo muzikalnostjo, kar pomeni, da ob plasmaju kompleksne ritmične retorike (tej duhovitosti preko albuma res ne zmanjka), kjer je lomljene ritmov dobilo vsekakor svoje ‘državljanstvo’, skupina vzdržuje vseskozi skrbno rdečo nit motivske sledljivosti. Pri tem pa je treba poudariti, da ko si dajo Seventh Dimension improvizacijskega duška, vstopijo v tak moment silovito! To je neposredno razkazano v sklepni, več kot 25. minutni suiti Black Sky: Final Frontier, ki je sestavljena iz šestih delov. Torej, da. Pravih progesivnometalskih poslastic je cel kup na tem albumu in skupina ostaja zvesta svojim postulatom perfekcionizma s katerimi razvaja ljubitelje svojega lika in dela.
Vsekakor ostaja vprašanje kako streže stvarem novi vokalist Markus Tälth. Čist, visoko muzikalen in zadovoljivo močan vokal. To je zahtevano in to je zagotovljeno. Dostojen naslednik predhodnika, za katerega nikakor ni zaželeno, da bi zapustil skupine. Vsaj v očeh privržencev skupine ne. A je vsa kakovost znova tu in neverjetno je kako skupini navdiha pri tem ne zmanjka. Ne usahne. Seventh Dimension so posebni po mračnem vzdušju, ki ga s svojo vokalno barvo večkrat krona tudi Markus. Znajo biti precej temni. Nekatere pasaže to z lahkoto potrdijo. Sploh recimo uvodni del briljantne Underwater. Prav to mračno vzdušje, skozi katerega posije vsekakor na koncu tunela tudi luč, daje skupini čar prepoznavnosti. Prav skladbi Underwater in Mind Flayer sta dela albuma, kjer Markus posebej pretegne svoje glasilke in razkaže svoje talente in na tak način dodatno opraviči svoj status v skupini in vrednost nasledstva Nica Lauritsena.
Čuti se zrelost kvinteta. Bend v kompozicijah ne pretirava z dozo improvizacijskih obešenjaštev, na drugi strani pa tudi ni kompozicije, ki bi bila ‘oguljena’ progresivnih elementov do mere, ko začne siliti na radijske frekvence. Ne, tudi album »Of Hope Of Ordeals« vzdržuje na sleherni točki spretno uravnilovko, spreten dialog hoje po vrvi v koliziji tih dveh elementov in je nov studijski manifest njunega spretnega razmeščanja. Element nepredvidljivih atmosferičnih obratov je vsekakor močno zaznaven in to daje izdelku dodatno privlačnost. Ljubiteljem tega žanra zagotovo ne bo dolgčas.
Bend je znan po priredbah. Vedno so se radi lotevali priredb. Še v času pred pisanjem lasnega avtorskega materiala. Nedolgo nazaj so denimo priredili Dream Theater klasiko Change Of Season. In to je bil nemara dodaten navdih za zadnjo kompozicijo albuma. Ko ne prideš niti do repa albuma, recimo točneje polovice albuma, se začne namreč odpirati epska progresivna simfonija Black Sky: Final Frontier, ki je v vseh ozirih mojstrovina. Nikakor ne zaradi dejstva, ker je dolga po minutaži. Tu so druge vrline. Je komponistična mojstrovina, ki zaseda v opusu te skupine zagotovo svoje mesto. Skladba, kjer razkažejo Seventh Dimension vse kreativne vrline. To je tudi skladba, ki jo bodo Seventh Dimension z velikim užitkom in ponosom izvajali na prihajajočih koncertih. ‘Zviranju’ in ‘krivenčenju’ raznolikega nizanja motivov skozi kačasto minutažo ni in ni videti konca. A poslušljive privlačnosti ob tem Seventh Dimenson ne izgubljajo. Spoju zaves klaviatur in sintetizatorjev, ultra nabritega metalskega fraziranja in igrive ritmike, ki ji jemlje sapo, ni videti konca. Skladba je poglavje zase tega albuma in bo izdatno zadovoljiva vse zahtevne glasbene sladokusce in gurmane. Izhod iz albuma oziroma šesti del te suite Rays Of Light deluje bodrilno in že kar filmsko.
Razvoj se torej ne ustavlja. »Of Hope & Ordeals« je izjemno delo skupine, ki ne potrjuje nič manj, da je ta, izjemno talentirana švedska progresivnometalska zasedba, dosegla razvojni nivo svojega glasbenega življenja, ki mu lahko rečemo ‘kreativni zenit’. »Of Hoe & Ordeals« je delo velike komponistične zrelosti izzivalno kreativnega in samosvojega glasbenega popotovanja, ki se še zdaleč ni sklenilo.
Avtor: Aleš Podbrežnik
Seznam skladb:
1. The Great Unknown
2. Ghost Veil
3. V23
4. Underwater
5. Mind Flayer
6. Black Sky: Final Frontier
– I. Exodus
– II. Arrival
– III. Architects Of New Horizons
– IV. Lament In Silence
– V. Zero Signal
– VI. Rays Of Light
Zasedba:
Markus Tälth – vokal
Luca Delle Fave – kitara, spremljevalni vokal
Erik Bauer – klaviature
Rikard Wallström – bas kitara
Marcus Thorén – bobni, tolkala
Sodelujoči glasbeniki:
Vincent – vokal na skladbi št. 3
Ffion Elisa – vokal na skladbi št. 6
Maciej Gizejewski – klavir na skladbi št. 5
Tom McCluskey – čelo na skladbi št. 6