Palace: Reckless Heart

0 38

Založba: Frontiers Music Srl.
Datum izida: 12. 7. 2024
Produkcija: Michael Palace
Dolžina albuma: 43.09 min
Zvrst: AOR revival
Ocena: 9.0/10


Palace ostaja(jo) zapisan(i) AOR revitalizmu tudi z novim albumom. Za imenom Palace stoji glasbeni vizionar, multi-instrumentalist, vokalist, komponist in producent Michael Palace (v Litvi rojeni švedski glasbenik). S poudarkom na veliki talentiranosti. Možakar, ki je založbi Frontiers Music Srl., služil kot koristen studijski legionar (skladal je material in igral je kitaro na albumih izvajalcev: Toby Hitchcock, First Signal, Kryptonite, City Of Dawn, Adrenaline Rush, Find Me, Big Time), izdala od leta 2016 pod nazivom Palace tudi studijske albume. Najnovejši, to je »Reckless Heart« je izšel torej sredi letošnjega julija in je skupno peti Palace album.

Novi album sledi artistični filozofiji predhodnikov, pri čemer je kakovostno najtesneje zbližan s predhodnikom »One For A Road« (2022), kar je precej logično, glede na neverjeten moment navdahnjenosti, ki ga vzdržuje ta glasbenik in zelo smelo prenaša iz albuma na album. Ti izkazujejo zorenje. Ne glede na to, da gre pri vsem za AOR revitalizem, stojijo vse stvari tudi na najnovejšem izdelku natanko tam, kjer morajo biti. Na pravem mestu torej. »Reckless Heart« te odstreli naravnost v sredino brezbrižja in radosti osemdesetih let prejšnjega stoletja. Marsikatera izmed skladb na novem album bi lahko bila brez težav uporabljena za kakšnega izmed kultnih akcijskih ali fantazijskih filmov osemdesetih, kot sta recimo »Top Gun«, »Electric Dreams«, »Flashdance« in »Back To The Future«, Palace pa bi služil milijone z izdanimi singli. A, so časi v novem mileniju povsem drugi in o komercialni prebojnosti na žanrskem polju kot ga Palace zaseda, ne more biti govora. Eden izmed komadov novega albuma nosi celo naslov Back In ’85.

Himna za himno. Pomp na pomp! Z bombastiko velikih refrenskih napevov, kjer si komadi kradejo pozornost prežet album, ni »Reckless Love« nič slabši kot predhodnik »One For The Road«. Palace v relativno kratkih presledkih dveh let skrbi za izid novega studijskega albuma. Pri tem mu idej in kreativnega naboja ne zmanjkuje, kar je zelo pomembno, saj si v tako kratkih časovnih intervalih albumskih izdaj, vselej pahnjen na tanek led vzdrževanja artistične kredibilnosti. A idejne skrhanosti na skupno 11. novih točk, ni čutiti.

Tu so izvajalci kot mdr. Radioactive, CWF, Newman, Houston in Work of Art, kjer je mogoče najti bližnje vzporednice artističnih trikov komponiranja in produkcije, se pa nagiba Palace po slogu skladanja k spogledovanju z izročilom ameriške west-coast AOR scene, pri čemer v prvi vrsti vskoči v glavo mojstrstvo lika, kot je Jim Peterik (ex-Survivor). Čutijo se tudi sredina in druga polovica avtorske biti zasedbe Toto, kot eden izmed temeljnih navdihov. Michael Palace je perfekcionist. Poseduje izjemen občutek za razvoji muzikalnosti, prav tako pa je neverjetno prefrigan, ko je treba stopnjevati grabežljiva vzdušja do izrazitega pompa in drama teatra. In dejansko je sam oddelal vse. Vsekakor se klikanju ni mogel izogniti, a to niti ni pomembno. Njegov vokal je reč, ki je najbolj bistvena. Je pravi magnet in kot ulit za žanr s katerim Michael rokuje. Vsi ostali elementi, ki vokal opremljajo in gradijo instrumentalno zvočno krajino pa so razporejeni v briljantnem ravnovesju. Izpostavljeno kitarsko fraziranje, ki ga obdajajo plasti sintetizatorjev oprtanih s šelesteče kipečim (pozitivno) zvočnim karakterjem osemdesetih, v nenehno okusnem kontrastu ritmičnega vzmetenja. Tu je opremljanje vodilnega vokala v pravih trenutkih a pravih mestih in pravih trenutkih z dodatnimi vokalnimi harmonijami. Ne manjkajo izdelane kitarske solaže. Na novem albumu se je Palace podal bolj zagrizeno v osemdeseta, kot kdaj koli prej, da poišče manjkajoči člen med letoma 1985 in 2024. Potem vskočijo v glavo ob poslušanju albuma »Reckless Heart« vsi ti samostojni in komercialno uspešni izvajalci osemdesetih, od Richarda Marxa, Michaela Boltona (tja do vključno plošče »The Hunger«), pa do Ricka Springfielda, Bryana Adamsa, Stana Busha,…

Revitalizem in trkanje na čustva nostalgije! AOR osemdesetih oživljen. Ponovno. Tokrat celo intenzivneje, kot bi šlo pričakovati. Videli bomo koliko časa bo Palace takole klestil svoje albume in kdaj mu bo zmanjkalo sape, v kolikor mu (sploh) bo. Bo prišel tisti moment artistične zasičenosti in ali bo Michael Palace ostal s svojim časovnih plovilom še naprej tako udobno zleknjen, med globoko hibernacijo ‘električnih sanj’ sredi osemdesetih let.

Avtor: Aleš Podbrežnik

Seznam skladb:
1. Reckless Heart
2. The Widow’s Web
3. Back In Your Arms
4. Girl Is An Angel
5. You Give Me A Reason To Live
6. Back To ‘85
7. For The Love
8. Turn This Car Around
9. Weightless
10. Move Me
11. Stronger By The Day

Zasedba:
Michael Palace – vokal, vsi instrumenti


Palace – “Reckless Heart” (Frontiers Music Srl., 2024)
Pošlji komentar

Your email address will not be published.

Ta stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Sprejmi Preberi več

Zasebnost&piškotki