Arturo O’Farrill & Afro Latin Jazz Orchestra, Ljubljana (Križanke), Slovenija
- LJUBLJANA FESTIVAL KRIŽANKE
NEDELJA – 30. JUNIJ OB 21.00
ARTURO O’FARRILL & AFRO LATIN JAZZ ORCHESTRA
ARTURO O’FARRILL klavir (RAY BARRETTO, PATATO VALDEZ, CARLA BLEY, CHICO’OFARRILL, BEBO VALDÉS, DIZZY GILLESPIE, HOWARD JOHSON,LESTER BOWIE, STEVE TURRE, HARRY BELAFONTE, WYNTON MARSALIS…)
JASPER DUTZ alt saksofon
SUN YOO alt saksofon
IVAN RENTA tenor saksofon
BERTA MORENO tenor saksofon
LARRY BUSTAMANTE bariton saksofon
SENECA BLACK trobenta
JIM SEELEY trobenta
BRYAN DAVIS trobenta
RACHEL THERRIEN trobenta
JASIM PERALES pozavna
RAFI MALKIEL pozavna
JUANGA LAKUNZA pozavna
EARL McINTYRE bas pozavna (MILES DAVIS, GIL EVANS, CHARLES MINGUS, TAJ MAHAL, LESTER BOWIE, THE BAND, STEVIE WONDER, McCOY TYNER, CARLA BLEY, ARETHA FRANKLIN, CEDAR WALTON, COUNT BASIE, DUKE ELLINGON ORCHESTRA, THAD JONES-MEL LEWIS, SLIDE HAMPTON, CECIL TAYLOR, CHICO O’FARRILL)
KEISEL JIMENEZ konge
CARLOS MALDONADO tolkala
RAUL REYES bas
VINCE CHERICO bobni (RAY BARRETTO, PAQUITO D’RIVERA, DAVE SAMUELS, GATO BARBIERI, DEE DEE BRIDGEWATER, PHIL WOODS, MANHATTAN TRANSFER, CHUCHO VALDÉS, CLAUDIA ACUNA, JON FADDIS, LIONEL LOUEKE, BRIAN LYNCH, DAVID SANCHEZ, DIANE SCHUUR,MIGUEL ZENÓN…)
Jeseni leta 1947 sta veliki Dizzy Gillespie in njegov prijatelj trobentač Mario Bauzá v Carnegie Hallu prvič predstavila skladbe, ki so raziskovale povezavo med afro-kubansko glasbo in jazzom. Kmalu potem je Arturov oče kubanskega rodu Chico O’Farrill, pianist, skladatelj in vodja orkestra začel sodelovati z velikani na eni strani iz sveta jazza (Count Basie, Gerry Mulligan, Dizzy Gillespie, Stan Getz,,) na drugi pa s tistimi, ki so ustvarjali na sceni Latina (Machito, Calia Cruz, Tito Puente, La Lupe…).
Izkušnje v Mehiki rojenega Artura so se tudi po zaslugi njegove matere, pevke Lupe Valero, nakopičile v močno glasbi predano osebnost, ki se je razvijala v mladosti ob igranju klavirja, še posebej po letu 1965, ko se je družina iz Mehike preselila v New York. Pri dvanajstih se je odločil, da bo preostanek življenja namenil igranju klavirja. Formalno glasbeno izobrazbo je pridobival na šoli za glasbo in umenost LaGuardia, glasbeni šoli Manhattan in na konservatoriju v Brooklynu. Ob koncu 70 let je njegov talent prva zaznala prav tako pianistka, skladateljica in organistka Carla Bley. V njenem orkestru je ostal tri leta.
Danes govorimo o Arturu kot vodji najpomembnejšega Latin-Jazz big banda na sceni, ustanovljenega leta 2002: AFRO LATIN JAZZ ORCHESTRA, s katerim je dobil sedem Grammyjev, zadnjega v lanskem letu za album Fandango at the Wall in New York v kategoriji najboljši latin-jazz album. V preprosti vlogi jazzovskega pianista ga je mogoče slišati na zadnjem albumu z malo zasedbo Legacies (Blue note, 2023).
Po svetu je v zadnjih desetletjih zelo malo možnosti koncertnih srečanj z velikimi orkestri. Tokrat bomo v formatu 18-članskega Arturovega big banda doživeli njihov prvi nastop v Sloveniji in edinega v Evropi.
Produkcija: Brane Rončel/Festival Ljubljana 2024